Quality

המגזין שלנו

עמוד הבית > האם אסטרטגיית השקעה ארוכת טווח...

הרשמו למגזין

תודה על פנייתך, נחזור אליך בהקדם

הרשמו למגזין

תודה על פנייתך, נחזור אליך בהקדם
האם אסטרטגיית השקעה ארוכת טווח במדד הדגל של וול סטריט מוכיחה את עצמה?

האם אסטרטגיית השקעה ארוכת טווח במדד הדגל של וול סטריט מוכיחה את עצמה?

השקעה לטווח הארוך במדד 500 S&P המוביל את הכלכלה האמריקאית

כבר עשור שהמשקיעים נהנים מהגאות בשווקים הפיננסיים אלא שעם פרוץ משבר הקורונה נוצרה מציאות כלכלית חדשה ומאתגרת שעשויה לערער את היציבות ולהכניס את השווקים לתקופה של תנודתיות גוברת. האם הפתרון למצב טמון באסטרטגיית השקעה ארוכת טווח במדד ה-500 S&P? הסטטיסטיקה לא מותירה מקום לספק

בורסת וול סטריט הייתה מאז ומתמיד המוקד הפיננסי העולמי המרכז את פעילותם של תאגידי ענק, בעיקר דרך מדד הדגל, ה-500 S&P, המאגד את 500 החברות הגדולות ביותר מבחינת שווי שוק מכלל מגזרי הפעילות. במהלך השנים נצרבה התפיסה כי השקעה במדד, ובעצם חשיפה לאותן החברות הגדולות מכלל הסקטורים, לטווח של עשור, עשויה להניב למשקיעים תשואה נאה גם אם במהלך השנים צצו משברים.

לפני שנצלול לנתונים, קל להבין את ההיגיון הכלכלי בהשקעה במדד שמאפשר פיזור רחב על פני החברות המובילות בעולם לצד חשיפה לשוק האמריקאי, שמציג בשנים האחרונות ביצועים מרשימים גם נוכח עתות משבר. אם נשפוט לפי התקופה הנוכחית – המדד הפגין עוצמה גם מול המהלומות שהנחיתה מגפת הקורונה וסגר את שנת 2020 בשיא חדש ועלייה של 18.4%, שלא הותירה כל זכר לירידות החדות שנרשמו בחודש מארס עם התפרצות המגפה.

בהסתכלות רחבה יותר, בעשור האחרון, מתחילת שנת 2011 עד 2020 (כולל), הניב המדד תשואה מצטברת של יותר מ-120%, כלומר תשואה שנתית ממוצעת נומינלית של כ-12% לשנה, מרשים לכל הדעות. אלא שכדי לתת תשובה מוחצת לתיאוריה הרווחת ש"השקעה פאסיבית במדד לאורך זמן היא נוסחה מנצחת שמכה את השווקים" יש לבחון את המדד בחיתוך של עשורים אחורה.

בעשור שהחל בשנת 2001 עד 2010 (כולל) רשם המדד תשואה חיובית מצטברת של כ-17% אלא שבמהלך אותו עשור נרשמה אחת הקריסות הדרמטיות ביותר בשווקים נוכח המשבר הפיננסי העולמי ('סאב-פריים') ב-2008 שהפיל את המדד בכמעט 40% באותה השנה. אירוע שלילי נוסף שהכביד על המדד באותו העשור היה אסון התאומים ב-2001 שהביא לירידה של 13% באותה השנה ונפילה נוספת של קצת מעל 23% שנה לאחר מכן. למרות שאותן השנים היו גדושות באירועים חריגים בעלי השפעה שלילית, המדד גם אז הצליח לגלות חסינות וסגר כאמור את העשור בתשואה חיובית נאה.

בעשר השנים שבין 1991 ועד 2000 (כולל) המדד הציג ביצועים חזקים הרבה יותר וסגר עם תשואה חיובית מצטברת של כ-157%, כלומר תשואה שנתית פנומנלית של מעל ל-15%. אם נלך עוד עשור אחורה (1981 עד 1990, כולל) המדד נותר בטריטוריה הירוקה עם תשואה מצטברת של 100%.

מכאן, אפשר לומר כי על סמך בחינת הנתונים ההיסטוריים באשר לתשואות שהניב המדד במהלך שלושה העשורים הקודמים, השקעה ארוכת טווח במדד היא תפיסה שמוכיחה עצמה פעם אחר פעם, כאשר גם אירועים ומשברים בעלי השפעה כלכלית דרמטית, שמכתיבים את תנועת השווקים, לא הצליחו לערער את החסינות שהפגין המדד לאורך זמן. הטענה מתחזקת אפילו עוד יותר כאשר מאז השקת מדד ה-500 S&P ועד 2019 הוא השיא תשואה שנתית של כ-9%.

גרף תנועת מדד ה- S&P500 במהלך 30 השנים האחרונות

גרף תנועת מדד ה- S&P500 במהלך 30 השנים האחרונות

 

 

 

 

 

 

 

אז איך אפשר ליהנות מחשיפה למדד S&P500?

נוכח הפופולריות של המדד והעוצמה שהפגין כאמור במהלך השנים האחרונות, קמו בעקבותיו מסלולים מחקי מדד  S&P500 במוצרים פנסיוניים שונים שהפכו למוצרי חיסכון אטרקטיביים המאפשרים לחוסכים להיחשף למסלולים המחקים את הביצועים שרושם המדד האמריקאי לאורך השנים.

לדוגמה, לאחרונה השיק בית ההשקעות הלמן-אלדובי בקרן הפנסיה מסלול מחקה מדד 500 S&P המאפשר לחוסכים ליהנות מחשיפה רחבה לחברות הכלולות בו ממגוון הסקטורים – טכנולוגיה, תעשייה, אנרגיה, פיננסים ועוד – ובעצם לנטרל את הסיכון של כל מניה באופן נפרד ועדיין ליהנות ממסלול הנצמד לביצועי המדד, שעשוי להניב לחוסכים ביצועים דומים למדד האמריקאי הבלתי מנוצח. חשיפה באמצעות קרן הפנסיה בעצם תואמת את התפיסה כי השקעה לטווח עשויה לייצר תשואה עודפת לחוסכים הנצברת על פני תקופת חיסכון ארוכת שנים.

השקעה במסלול זה מתאימה לחוסכים הסבורים שהשקעה במניות לאורך זמן עשויה להניב תשואה עודפת ובייחוד לחוסכים צעירים להם נותר פרק זמן רב עד הפרישה ועשויים כאמור ליהנות מהמשך מגמת העליות במדד. ישנם שיקולים נוספים שיש לקחת בחשבון לפני שבוחרים היכן לנהל את כספי החיסכון בכלל – כמו דמי ניהול, איכות השירות, מוניטין החברה המנהלת, וכמובן לבחון האם מסלול החיסכון אכן תואם את הצרכים והמאפיינים של חוסך, ובפרט כשמדובר במסלול בעל חשיפה מנייתית גבוהה כמו זה המחקה את מדד S&P500.

בשורה התחתונה

על סמך הביצועים ההיסטוריים מסתמן כי התפיסה באשר להשקעה פאסיבית במדד ה-S&P500 לטווחי זמן ארוכים הוכיחה עצמה ומציגה ברוב המוחלט של המקרים תשואה עודפת על כספי ההשקעה. התקופה הנוכחית וסביר להניח גם זו שתלווה אותנו בטווח הרחוק יותר עשויה להיות דינאמית ותנודתית נוכח השלכות משבר הקורונה, כך שלא מן הנמנע כי ההשקעה במדד באופן פסיבי באחד ממכשירי החיסכון ארוכי הטווח עשויה להתברר כצעד חכם למקסום כספי החיסכון.

כותב המאמר הינו, איתי וייזמן, מתכנן פיננסי מבית קוואליטי

איתי וייזמן

מידע זה אינו מהווה יעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת ואין בו תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או תחליף לשיווק השקעות אישי המתחשב בצרכי הלקוח, ואין בו כדי להחליף את הוראות הדין ו/או תקנון המוצר הרלוונטי.

האם אסטרטגיית השקעה ארוכת טווח במדד הדגל של וול סטריט מוכיחה את עצמה?

דברו איתנו!

תודה על פנייתך, נחזור אליך בהקדם

דברו איתנו!

תודה על פנייתך, נחזור אליך בהקדם