Quality

המגזין שלנו

עמוד הבית > לידיעת בני הגיל השלישי – תיקון...

לידיעת בני הגיל השלישי – תיקון 190, העדכון בקופת הגמל ששווה עבורכם הרבה כסף

לידיעת בני הגיל השלישי – תיקון 190, העדכון בקופת הגמל ששווה עבורכם הרבה כסף

תיקון 190 אמנם נכנס לתוקפו עוד בשנת 2012 אבל גם היום חלק גדול מציבור בני הגיל השלישי טרם מכיר את המשמעויות הכלכליות הטמונות בו ואיך ניתן לנצלם בחוכמה במסגרת הכספים שנצברו. אם יצאתם לפנסיה או שאתם מתקרבים לגיל הפרישה, לפניכם מאמר חובה עם כל מה שאתם חייבים לדעת על תיקון 190. זה עשוי להיות שווה עבורכם לא מעט כסף.

 

קופת גמל הייתה מאז ומתמיד חלופה אטרקטיבית כאפיק חיסכון לפנסיה, אלא שעם כניסתו לתוקף של תיקון 190 הפכה אלטרנטיבה זו למשתלמת עוד הרבה יותר. התיקון למעשה מאפשר לבני הגיל השלישי שעברו את גיל 60 לנהל את החיסכון בקופת הגמל, ולמשוך את מלוא כספי החיסכון או חלקם כקצבה הפטורה ממס, או כמשיכה הונית (חד-פעמית) הכרוכה במס מופחת של 15% בלבד. בין היתר, התקנה קובעת גם שורה של הטבות ויתרונות נוספים שאותם נפרט בהמשך.

 

 

למי מיועד ומהם תנאי הזכאות לפתיחת קופת חיסכון לפי תיקון 190?

 

 

תיקון 190 מתאים לכל חוסך שחצה את גיל 60 ומשולמת לו קצבה חודשית העולה על הקצבה המזערית, כלומר מעל 4,525 ₪, נכון לשנת 2020. למען הסר ספק, כספי ביטוח לאומי, קצבאות (שארים, ניצולי שואה וכו') או כל הכנסה אחרת שמקורה הוא לא קופה שמשלמת לקצבה – לא נחשבת עמידה בתנאי הסף.

 

נוסף על כך, במקרה שיש מספר קופות המשלמות קצבה, תחושב גובה הקצבה כסכום המצרפי של כל הקצבאות יחד. כמו-כן, על הכספים בחשבון להיות מופקדים החל משנת 2012, כלומר לאחר חקיקת התקנה שנקבעה באותה שנה.

 

מהם היתרונות הבולטים בתיקון 190?

 

 

 • תשלום מס רווח הון מופחת – החוסכים נהנים מתשלום מס מופחת של 15% נומינלי בלבד ממרכיב הרווח היחסי, לעומת מס רווח הון בשיעור של 25% ריאלי הנהוג כמעט בכל חלופות ההשקעה האחרות.

 

 • נזילות וגמישות מלאה באשר לאופן משיכת הכספים – לחוסך עומדת הבחירה האם לבצע משיכה של הכספים כקצבה חודשית, שתהיה פטורה לחלוטין ממס לכל החיים או לחילופין לבצע משיכה הונית (חד-פעמית) של חלק או מלוא הסכום שתהיה כרוכה כאמור בתשלום מס של 15% בלבד.

 

 • הטבות מס בכספי ירושה – במקרה בו החוסך נפטר חלילה בטרם עת (לפני גיל 75) היורשים או המוטבים שנבחרו, זכאים לקבלת הכספים שנצברו בקופה בפטור מלא ממס רווח הון. בשאר המקרים, הטבת מס רווח הון של 15% נומינלי תחול על כספי הקופה, זאת בתנאי שמלאו למוטיבים 60 והם מקבלים קצבה חודשית מעל לקצבה המינימלית.

 

מלבד אלה, החוסכים נהנים גם מהיתרונות של קופת הגמל עצמה, בדמות דחיית תשלום המס שיוצר אפקט ריבית דה-ריבית, עלויות השקעה נמוכות ופטור מעמלות נוספות הכרוכות בהשקעה כדוגמת דמי משמורת וכיוצא בזה.

 

כמו-כן, מתאפשר מעבר בין מסלולים מבלי שיחשב כאירוע מס, צעד שנחוץ בייחוד כאשר השווקים מתאפיינים בתנודתיות עמוקה ונדרש להתאים את השקעה לתנאי השוק. חשוב לסייג בעניין זה כי מעבר בין מסלולים הוא מהלך שדורש היכרות והבנה מעמיקה עם השוק ולכן חשוב להתייעץ עם סוכן מיומן, שמכיר גם את היתרונות והחסרונות בכל מסלול, וידע להכווין למסלול ההשקעה המתאים ביותר.

 

נוסף על כך, במסגרת הקופה מתאפשרת גם השקעה בנכסים בלתי סחירים (כדוגמת נדל"ן, השקעות אלטרנטיביות וכו') המספקים פיזור סיכונים רחב ונטרול הקורלציה לתנועת השווקים.

בירור הזכאות לחיסכון לפי תיקון 190 ומיצוי הזכויות עשוי לעיתים להיות מורכב ולכן רבים נמנעים מביצוע הפקדת הכספים לקופה. גם כאן סוכן מקצועי עשוי להקל את התהליך ולערוך עבורכם בדיקת זכאות לצד בחינת אפשרויות ההשקעה בהתאם לצרכי החוסך. מאחר ומדובר בכספים המיועדים לתקופת הפרישה ישנה רגישות יתרה ואין מקום לטעויות שעשויות להסתכם בסכומי כסף גדולים.

בשורה התחתונה

תיקון 190 והיתרונות הגלומים בו מהווים בשורה של ממש עבור מי שעתיד לפרוש בזמן הקרוב או כבר נמצא בתקופת הפנסיה ומחפש השקעה אטרקטיבית לכספים שנצברו במהלך השנים. בקוואליטי סוכנות לביטוח מזמינים אותך כבר היום לפגישה או שיחה טלפונית באשר לבדיקת זכאותך לניצול מיטבי של תיקון 190.

הכותב הינו סתיו כהן, סוכן ביטוח ומתכנן פנסיוני

סתיו כהן

*מידע זה אינו מהווה יעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת ואין בו תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או תחליף לשיווק השקעות אישי המתחשב בצרכי הלקוח, ואין בו כדי להחליף את הוראות הדין ו/או תקנון המוצר הרלוונטי.

לידיעת בני הגיל השלישי – תיקון 190, העדכון בקופת הגמל ששווה עבורכם הרבה כסף

  דברו איתנו!

  תודה על פנייתך, נחזור אליך בהקדם

  דברו איתנו!

   תודה על פנייתך, נחזור אליך בהקדם