Quality

המגזין שלנו

עמוד הבית > השורה התחתונה של משבר הקורונה ...

השורה התחתונה של משבר הקורונה – כולם צריכים שקל לבן ליום שחור

השורה התחתונה של משבר הקורונה – כולם צריכים שקל לבן ליום שחור

הבטחת העתיד הכלכלי טמונה ביכולת לחסוך בזמני שגרה כספים באמצעות קופות ותכניות חסכון שיהוו עוגן כלכלי בעתות משבר. אז מה צריך לעשות כדי להגיע מוכנים יותר למשבר הבא?

המציאות המורכבת אליה הורגלנו בחודשים האחרונים בעקבות התפשטות נגיף הקורונה הזכירה למאות אלפי משקי בית בישראל שעתות משבר, קשים ככל שיהיו, ניתן לצלוח רק אם במהלך השנים נעשתה התנהלות פיננסית נבונה שעיקרה חיסכון כספים המהווים עוגן כלכלי בימים מאתגרים אלו.

אם היה נראה בראשית חודש מרץ כי ישראל מתגלגלת לאירוע רפואי גלובאלי, תוך מהרה החלה מגפת הקורונה לתת אותותיה גם בזירה הכלכלית. לאחר רצף הגבלות על הפעילות העסקית, הושבת המשק המקומי והתוצאות ההרסניות של הנזק הכלכלי לא איחרו לבוא. עסקים חדלו לפעול, מאות אלפי עובדים הוצאו לתקופת חל"ת ארוכה בעוד אחרים נאלצו להתבשר על פיטוריהם ואובדן מקור פרנסתם לצמיתות.

בהתאם, רמת האבטלה זינקה לשיעור דו-ספרתי שלא הותיר מקום לספק באשר לעוצמת המשבר הכלכלי, שספק אם המשק המקומי הכיר קודם. גם בימים אלו, על אף שישנה חזרה הדרגתית של חלק מעסקים לפעילות, המגבלות שעדיין בתוקף ממשיכות לפגוע בעוצמה בענפי תעסוקה שלמים, מה שמקשה אפילו להכריע מי מהם ספג מהלומה קשה יותר ומתי צפוי לשוב לפעילות מלאה.

נראה כי גם ניסיונותיה של הממשלה להביא להתאוששות הכלכלה המקומית באמצעות צעדי סיוע לעסקים לצד מענק כספי לאזרחים, היא עדיין לא הפתרון שמייחלים לו רבים שאיבדו את מקור פרנסתם. יש לציין כי התקווה האמיתית טמונה בשלב זה במרוץ העולמי אחר חיסון או תרופה ייעודית שעשויים להביא לשינוי דרמטי בהתמודדות עם התפשטות המגיפה והשלכותיה הכלכליות.

כך או כך, עוצמת המשבר טמונה גם בעובדה כי משקי בית ועצמאים רבים שאיבדו את מקור פרנסתם לא החזיקו בכרית ביטחון כלכלית לתקופות מאתגרות, ותוך מהרה התדרדרו למציאות חדשה. רבים מאלו נאלצו כפתרון פיננסי מיידי לגייס הלוואה כדי לשמר, לפחות באופן זמני את יציבותם הכלכלית. מנגד, משקי בית שקרסו נוכח המצב, נדחו ע"י גופי האשראי השונים והחלו כמוצא אחרון לפדות את הקופות שהחזיקו תוך תשלום עלויות מס גבוהות הכרוכות במשיכה מוקדמת של הכספים שנצברו.

אמנם אין חולק שהמציאות החדשה שנכפתה היא זו שאילצה לנקוט בצעד קיצוני של שבירת הקופות למיניהן, אך גם מדובר בטעות קריטית שממנה יש ללמוד להמשך. עתות משבר מגיעות ללא התראה מוקדמת ולכן מחייב מכל אחד ליצור כרית ביטחון פיננסית בדמות תכניות חיסכון לטווח ארוך שאינן מושפעות מתנודות השווקים.

המשבר הנוכחי, בדומה לקודמיו, הוביל לזעזוע בשוקי ההון מסביב לעולם שאיבדו עשרות אחוזים עם פרוץ המשבר. בהתאם, החסכונות הפנסיוניים וקופות הגמל שהיו בקורלציה עם תנודות השוק, הובילו להפסדי ענק עבור חוסכים רבים.

אלו שפעלו בפזיזות ומתוך חרדה כלכלית, ביצעו משיכת כספים ובעצם קיבעו את ההפסד ולא נהנו מהתיקון שרשמו השווקים בעת האחרונה. עם זאת, יש לציין כי גם העליות האחרונות בשווקים אינן מהוות תעודת ביטוח כי הרע מכל כבר מאחורינו.

בשורה התחתונה

הבטחת העתיד הכלכלי טמונה ביכולת לחסוך בזמני שגרה כספים באמצעות קופות ותכניות חיסכון שיהוו עוגן כלכלי בעתות משבר. לצורך כך, נדרש כל משק בית לבצע בחינה של מבנה ההוצאות השוטפות ובהתאם לדאוג שיהיה ברשותו מספיק כספי חסכון בצד למימון ההוצאות, גם אם הדבר כרוך לעיתים בוויתורים קשים. צעד חכם זה עשוי להוות כרית ביטחון בעתות משבר ולמנוע מצב של מציאות כלכלית קשה, בדומה לזו שחווים רבים בימים מאתגרים אלו.

כותב המאמר הינו בר שמיר, מומחה פנסיוני ומנהל סיכונים 
*מידע זה אינו מהווה יעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת ואין בו תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או תחליף לשיווק השקעות אישי המתחשב בצרכי הלקוח, ואין בו כדי להחליף את הוראות הדין ו/או תקנון המוצר הרלוונטי.
השורה התחתונה של משבר הקורונה – כולם צריכים שקל לבן ליום שחור

    דברו איתנו!

    תודה על פנייתך, נחזור אליך בהקדם

    דברו איתנו!

      תודה על פנייתך, נחזור אליך בהקדם